معاون پژوهشی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی خبر داد: آغاز دوره جدید فعالیت کانون فیلم «سینماحقیقت» با اهداف سه‌گانه

علیرضا قاسم‌خان با اعلام این خبر که در دوره‌ی جدید کانون فیلم سینماحقیقت، یک کارشناس مرتبط با موضوع فیلم نیز کارگردان و منتقد جلسه را همراهی می‌کند، به تشریح اهداف نمایش و نقد آثار مستند در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی پرداخت.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، برنامه هفتگی نمایش و نقد آثار مستند، از یکشنبه هفته آینده در کانون فیلم «سینماحقیقت» مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی آغاز خواهد شد. در همین ارتباط «علیرضا قاسم‌خان» معاون پژوهشی «مرکز» پیرامون اهداف برگزاری دوره‌ی جدید این برنامه در سال ۹۵ اظهار داشت: مدت‌ زیادی‌ است که بحث اکران و پخش آثار مستند مطرح می‌شود و اظهارنظرهای متفاوتی در این زمینه وجود دارد. به اعتقاد من فیلم مستند باید اکران دائمی داشته باشد و مرکز گسترش به عنوان حامی سینمای مستند، وظیفه نمایش مستمر فیلم‌های مستند را برعهده دارد.
معاون پژوهشی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در ادامه، به ویژگی‌های نمایش مستمر آثار مستند اشاره کرد و افزود: محل ثابت برای نمایش آثار مستند، امکان برنامه‌ریزی را برای مخاطبان و علاقه‌مندان فراهم می‌آورد. ضمن اینکه فیلمساز مستند در مواجهه با مخاطب می‌آموزد که باید در گفتگویی دو سویه مشارکت کند. این هم‌نفسی با تماشاگر، درک و آگاهی بیشتر مستندساز نسبت به شرایط اجتماعی و پیرامونی را به همراه دارد‌.
این مدیر فرهنگی، گسترش معنای نقد در سینمای مستند را یکی دیگر از ویژگی‌های نمایش مستمر آثار دانست و خاطرنشان کرد: ما در نقاط دیگر جهان نیز شاهد هستیم که آثار مستند با قواعد مشخص و مختص به خود، مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد نه با قواعد سینمای داستانی. این ویژگی باید توسط نقادان به سینمای ما معرفی شود که این موضوع از دیگر اهداف برگزاری نشست‌های فیلم مستند در این کانون فیلم تلقی می‌شود.
قاسم‌خان همچنین از حضور یک کارشناس مرتبط با موضوع فیلم‌ در دوره جدید نشست‌های کانون فیلم «سینماحقیقت» خبر داد و گفت: برای مثال اگر یک فیلم موضوعی روانشناختی را مطرح کند، ما در جلسه از یک کارشناس حوزه روانشناسی دعوت می‌کنیم تا در کنار کارگردان و منتقد جلسه حضور داشته باشد. به این ترتیب امکان بررسی ابعاد بیشتر یک فیلم مستند فراهم می‌شود.
گفتنی است: فعالیت‌ «کانون فیلم سینماحقیقت» از هفته آینده آغاز می‌شود و این کانون از ساعت ۱۷ عصر روزهای یکشنبه هر هفته، میزبان علاقه‌مندان سینمای مستند خواهد بود.
ناصر صفاریان (منتقد سینما و مستندساز) به عنوان مجری و کارشناس، جلسات نقد و بررسی آثار مستند این دوره‌ی کانون فیلم را همراهی خواهد کرد.
گزارش تصویری و مکتوب نشست‌های نقد و بررسی فیلم‌ها نیز یک روز بعد از برگزاری، در وب‌سایت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به نشانی www.defc.ir و www.cinematajrobi.ir قابل مشاهده است.